Szczawnica jest miejscowością turystyczną na południu Polski, gdzie znajduje się jedno z najpopularniejszych uzdrowisk kraju. Już w XVI wieku znane były źródła lecznicze znajdujące się w tym miejscu. Pierwsi kuracjusze przybywali na leczenie do wód w latach 80-tych XVIII stulecia.
Z 1811 roku pochodzi pierwszy dokument, który informuje m.in. o istniejącej infrastrukturze uzdrowiskowej. Od tego momentu można mówić o Uzdrowisku Szczawnica.

Pod koniec lat 20-tych XIX wieku dobra szczawnickie nabywają Józefina i Stefan Szalayowie, z pochodzenia Węgrzy. Ich syn, Józef Stefan,  stworzył podwaliny dalszego funkcjonowania Uzdrowiska. Za jego czasów uregulowano źródła i stworzono warunki do rozwoju turystyki leczniczej.

Po śmierci Józefa Szalaya, kurort został na mocy testamentu przejęty przez krakowską Akademię Umiejętności. Jest to etap pewnej stagnacji i zastoju w rozwoju miejscowości.
W 1909 roku tereny wraz z uzdrowiskiem nabywa Adam hr. Stadnicki. Jego działalność to największa prosperita tego miejsca. W tym czasie kurort z powrotem stał się miejscem, gdzie przybywali na leczenie i w celach towarzyskich goście z całego świata.

Po II wojnie światowej, w 1948 roku, Uzdrowisko Szczawnica zostało upaństwowione. Dopiero w 2005 roku potomkowie rodu Stadnickich odzyskali swoją dawną własność.

W związku z obchodami dwustuletniej rocznicy powstania kurortu w Szczawnicy mamy zaszczyt zaprezentować Państwu w budynku Muzeum Uzdrowiska wystawę ukazującą historię miejscowości. Można na niej zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, które łączą się z XIX i XX-wiecznymi zabiegami leczniczymi. Udało nam się zgromadzić cenne zbiory kuracyjne. Obok gablot wystawienniczych i zabytków umieściliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących Uzdrowiska Szczawnica.

Serdecznie zapraszamy!

Galeria zdjęć

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem