W dniach od 25 marca do 22 kwietnia w Muzeum miała miejsce wystawa czasowa przygotowana przez Instytut Pamięci Naukowej Oddział w Krakowie i dotycząca walk partyzanckich na terenie Gorców. Scenariusz wystawy stworzył pracownik IPN Dawid Golik.

Po zakończeniu II wojny światowej nie ustała walka wyzwoleńcza. Tym razem partyzanci działali przeciw nowym, komunistycznym władzom.

W 1947 roku z jednego oddziału podlegającego „Ogniowi” utworzył się na terenie Rabki oddział partyzancki o nazwie „Wiarusy”. Obszarem działań tej jednostki były Gorce oraz Podhale.

W  grupie znajdowali się przede wszystkim młodzi ludzie, którzy nie zgadzali się z nowo zaistniałą sytuacją w kraju. Swoimi działaniami oddział skutecznie likwidował poczynania narzuconej władzy, przy dużej pomocy mieszkańców regionu. Oddział „Wiarusy” na przestrzeni dwóch lat działalności (1947 – 1949) dokonał ponad 200 akcji, w czasie których zginęło 48 osób.

Ostatecznie w lipcu 1949 roku grupa została rozbita przez Urząd Bezpieczeństwa PRL.

Na wystawie przygotowanej przez krakowski IPN można było odnaleźć te i wiele innych ciekawych informacji dotyczących oddziału „Wiarusy”. Prezentowane wiadomości uzupełnione były licznymi fotografiami  pochodzącymi ze zbiorów Instytutu.
Wystawa została poprzedzona wykładem Dawida Golika „Podziemie niepodległościowe w Gorcach i Pieninach w l. 1945 – 1956”.

Galeria zdjęć

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem