W dniach od 10 grudnia 2010 do 31 marca 2011 r. w Muzeum Uzdrowiska prezentowana była wystawa: „Szczawnickie atelier Awita Szuberta”. Została ona stworzona przez Muzeum Pienińskie w Szczawnicy, przy udziale naszej instytucji.

Autor zdjęć urodził się 3 lipca 1837 roku w Oświęcimiu. W 1856 r. wstąpił do Szkoły Rysunku i Malarstwa w Krakowie, późniejszej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas pobytu na stypendium rządowym we Włoszech zainteresował się rejestracją obrazów, jak wówczas nazywano rodzącą się sztukę fotografii.

W latach 60-tych XIX w. rozpoczął działalność fotograficzną w Szczawnicy, w atelier usytuowanym w maleńkiej willi za „Domem Kawalerskim” (obecnie willa „Pod różami”). W 1883 roku otworzył nową pracownię w „Dworcu gościnnym”.
Wykonywał portrety znanych osób ze świata polityki i kultury m.in. aktorki Heleny Modrzejewskiej i biskupa krakowskiego Albina Dunajewskiego; sławnych malarzy i ich dzieł np. w 1877 r. sfotografował nieskończoną jeszcze „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki. Był również autorem zdjęć do celów naukowych tj. chirurgii, archeologii i astronomii.

Nade wszystko był fotografem Pienin i Tatr, Szczawnicy i Zakopanego. Jego prace były nagradzane medalami na międzynarodowych wystawach. Za album o Pieninach i Tatrach otrzymał list gratulacyjny z podziękowaniami i brylantową szpilę od króla Włoch Huberta I.

Zmarł w Szczawnicy 25 maja 1919 roku i został pochowany w krypcie rodziny Szalayów na Starym Cmentarzu.

Na wystawie można było zobaczyć przede wszystkim to, z czego zasłynął Awit Szubert. Zrekonstruowano jego dawne atelier, wystawiono również sprzęt fotograficzny, z którego korzystał ten znamienity fotograf. Można było obejrzeć  piękne zdjęcia portretowe m.in. górali szczawnickich.

Dodatkowo przygotowany został folder autorstwa Barbary Węglarz dotyczący ekspozycji, który nadal można nabyć na miejscu.

Galeria zdjęć

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem