… o Orła w koronie. Zgrupowanie partyzanckie „Błyskawica”.

W kwietniu 2012 r. prezentowana była wystawa stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie dotycząca zgrupowania partyzanckiego "Błyskawica".

Oddział partyzancki „Błyskawica” został utworzony w kwietniu 1945 roku przez Józefa Kurasia pseudonim „Ogień”. W trakcie swoich działań wielokrotnie dawał się we znaki nowej władzy ludowej. Niszczono posterunki i akta Milicji Obywatelskiej. Funkcjonariusze aparatu komunistycznego byli bici, a niekiedy zabijani.

Sam „Ogień” (Józef Kuraś ur. 23.10.1915 r.) to niezwykle kontrowersyjna postać, która wciąż budzi żywe emocje na terenie Podhala. Dowodził oddziałem „Błyskawica” aż do 21 lutego 1947 roku, kiedy to służby KBW, UB i MO dopadły jego i kilku ludzi ze zgrupowania we wsi Ostrowsko, niedaleko Nowego Targu. Józef Kuraś zmarł 22 kwietnia 1947 roku, po strzale w głowę, którego dokonał dzień wcześniej.

Wystawa była poprzedzona wykładem dra Macieja Korkucia z IPN Kraków i promocją jego książki pt. „Józef Kuraś „Ogień” – podhalańska wojna 1939-1945”.